Je letisko stavba? Otázka za 2 milióny EUR.

Autor: Branislav Kvasnica | 16.12.2015 o 10:30 | Karma článku: 5,95 | Prečítané:  715x

Dokázali by ste na túto otázku okamžite odpovedať? Ak by ste len hádali, zapíšte si svoj typ a čítajte ďalej. Dôchodkyňa E. Sýkorová má v tom úplne jasno. Nakoniec aj Slovenský pozemkový fond (SPF).

Kauza prevodov pozemkov v okolí Bratislavy zo SPF na tretie osoby, ktoré nikdy neboli reštituentami, sa dotkla aj letiska Kráľová pri Senci. Pozemky, na ktorých letisko stojí boli vo vlastníctve štátu od prvej republiky, avšak dnes ich SPF vo veľmi krátkom čase necelého roka previedol cez reštituentov na tretie osoby - postupníkov. Div sa svete dokonca na jedného postupníka. A tak už patria dôchodkyni - pani Sýkorovej, ktorá tú plánuje individuálnu bytovú výstavbu. Známe a hojne využívané letisko pre General Aviation tak môže bez stopy zmiznúť.

Zakrývajú vlastné faux pas?

Spoločnosť Pilot Club prevádzkuje letisko viac ako pätnásť rokov a rovnaký čas neúspešne žiada o odkúpenie týchto pozemkov. Podobne ako mnoho desiatok iných oprávnených osôb, a drobných reštituentov, ktorí sú zo strany SPF dlhodobo ignorovaní.

SPF sa bráni tým, že letisko nie je stavba, lebo nemá spevnený povrch, alebo, že územné rozhodnutie už stratilo platnosť, lebo  že sa na ňom nezačala výstavba...

 

Súdny človek nemusí pracovať na ministerstve dopravy, aby chápal, že letisko, rovnako ako cesta, či železnica je stavba. Veď, čo iné by to bolo, diaľnica len pásom vyliateho betónu a železničné koľaje len pohodeným železom? Všetko je to dopravná infraštruktúra.

Letiská nemávajú vzletovú dráhu len z betónu, či asfaltu, sú aj s trávnatou, či dokonca v iných krajinách aj s pieskovou dráhou. Ale vždy je to vzletová pristávacia dráha LETISKA, v tomto prípade schváleného letiska iným orgánom štátnej správy – ministerstvom dopravy.

Ak by ste predsa len mali nejaké pochybnosti, veď zákony sú všelijaké, tak stačí si otvoriť stavebný zákon a na jeho konci v § 139 ods. 3 to stojí čierne na bielom: Líniovou stavbou je letisko, rovnako ako cesta, alebo železnica. 

Už v územnom konaní, ktorým sa celý proces výstavby dopravnej infraštruktúry začína sa posudzujú cesty i letiská ako stavby. Nakoniec sám SPF sa pri zriaďovaní letiska Kráľová v roku 1999 vyjadril aj formálne. Pre účely územného konania vydal písomne „súhlasné stanovisko na zriadenie letiska“ s tým, „že po vydaní rozhodnutia o zriadení letiska sa pozemky odpredajú na majetkovoprávne vysporiadanie“.

To na SPF nemajú inštitucionálnu pamäť?

Alebo sa len snažia zakryť svoje absolútne „faux pas“ a skúšajú, čo všetko im prejde, čo všetko sa dá? 

 

Argumentujme vecne ďalej

Letisko je podľa leteckého zákona jeden celok, ktorý tvorí jednak vzletová dráha (nech má akýkoľvek povrch), tak aj hangáre a ďalšie technické zázemie. Tak ako napríklad futbalový štadión je jeden celok, kde bez tej "trávičky" by tribúny prestali mať zmysel.

Ukončením povoľovacieho procesu zriadenia letiska, a po jeho výstavbe sa udelí prevádzkové povolenie Leteckým úradom a proces výstavby podľa osobitného predpisu je ukončený. A tým sa územný plán naplní a ostáva platný. Nakoniec podľa neho sa stavia aj celé zázemie letiska, hangáre, sklady PHM, sociálne zariadenia, či učebne leteckej školy.

A prečo je také dôležité, či letisko je stavba?

Lebo zákon neumožňuje zastavené pozemky určiť ako náhradu na prevod reštituentom! Takýto prevod by bol neplatný. Akoby sa právne neuskutočnil! A preto to SPF nesmel vykonať.

Úsmevné v tomto prípade je, že jednému z vlastníkov v Bernolákove, ktorému bola odobratá pôda pre výstavbu diaľnice, bol vydaný náhradný pozemok, na ktorom je postavené letisko - teda iná dopravná infraštruktúra štátu.

Popravde reštituent zrejme o tom ani nevedel, zato postupník reštituenta áno. Pani Sýkorová to otvorene priznáva, veď jej právnici to vyhodnotili ako dobrú investíciu. Dokonca sa netají ani tým, že pozemky je ochotná predať. Zapýtala si len  o dva milióny euro viac, než čo ju to stálo!

 

Späť k úvodnej otázke:

Je to otázka za 2 milióny? Zodpovedali ste na ňu správne? Akú odpoveď ste si na začiatku článku zapísali?

Tvrdili by ste ešte stále, že letisko s trávnatou vzletovou dráhou je stavba?

Ozaj, koľko ďalších otázok sa Vám s týmto vynorí?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?