Ešte ani nie nová Ministerka a už klamala v priamom prenose?

Autor: Branislav Kvasnica | 2.4.2016 o 23:34 | Karma článku: 13,00 | Prečítané:  7971x

P. Danko, takto ste to mysleli s ozdravením našej politickej a vládnej reprezentácie ? Vyberali ste si ministrov sám?

Do relácie Tak Takto? televíznej stanice TA3 prijala pozvanie 29.3. ako prvá z novej vlády nová ministerka pôdohospodárstva p. Matečná. Do vládneho kresla prešla priamo z pozície generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu (SPF) ako nominantka strany SNS.

Nevyhla sa otázkam redaktora na podozrivé prevody pozemkov v okolí Bratislavy a Senca, ktoré boli medializované v tlači ako Slavkov 2.0.  Podala svoje zdôvodnenie, že všetko bolo v súlade so zákonom a „Slovenský pozemkový fond bol povinný postupníkom náhradné pozemky vydať“. Pokiaľ v kauze prevodov pozemkov v Slavkove pod Tatrami vtedajší premiér R. Fico zatočil s nominantmi Mečiara v SPF až do úrovne rezortného ministra, s odstupom času ten istý, už premiér2.0, problém rok neriešil a decentne ho doteraz upratáva pod koberec.

 

Prevody priamym výberom SPF

Na priamu otázku p. Dolinského, či bývalý sused p. premiéra nezískal pozemky v okolí Bratislavy za neobvykle nízku cenu, sa bývala generálna riaditeľka SPF pokúsila prezentovať legislatívu v oblasti reštitučných nárokov. Pre redaktora však stále vyvolávali pochybnosti stále tie isté osoby, ktoré získavali lukratívne parcely: bývalý sused, jeho matka, či jeho firemný spoločník; je to náhoda?

Citujme odpoveď dnes už novej ministerky: „tu priamo oni neboli v týchto zmluvách“ - hovorí sa o zmluvách, ktoré podpisoval SPF pri prevodoch pozemkov. „Oni sa objavili až potom, ak tí, ktorí nadobudli ten pozemok, ho previedli ďalej...“ Ako s vlastným pozemkom ďalej naložili už noví vlastníci, to SPF predsa nemôže skúmať.

Ale pani už ministerka! A čo že sú to za zmluvy o prevode pozemkov zo SPF, kde na prvej a poslednej strane je Vaše meno? A kde ako zmluvné strany sú priamo uvedení postupníci a to menovite pani S., matka pána S., ktorého média označujú aj ako suseda p. premiéra. A táto istá pani S. je minimálne v piatich zmluvách v rozmedzí jedného roka a v tej istej lokalite! Konkrétne jedno meno a stále to isté meno, na ktoré boli zo Slovenskej republiky prevedené pozemky za vyhláškové ceny, teda skoro zadarmo!

Alebo ste ako štatutárka SPF nevedeli, čo podpisujete? Možno je to len pamäťou, človek si nemôže všetko pamätať... To predsa nemôže byť lož v priamom prenose, či áno?

Oprávnené osoby, reštituenti boli len katalyzátorom prevodov pozemkov? Vstúpili a vystúpili z „chemickej“ reakcie bez toho, že by vôbec tušili, čoho boli účastní - prevodov „priamym výberom Slovenského pozemkového fondu na osoby blízke práve Róbertovi Ficovi“ tak, ako to pomenoval redaktor relácie Tak Takto?

 

Podobnosť s nástenkovým tendrom čisto náhodná

Ďalej ste v relácii povedali p. ministerka, že oprávnené osoby „si sami vyberali zo zoznamu vhodných pozemkov na prevod, ktoré visia mimochodom na všetkých našich regionálnych pracoviskách“.

Zákon č. 330/1991 Zb. o pozemkovom fonde však v § 18 doslovne určuje, že údaje o vhodných náhradných pozemkov majú byť zverejnené na web stránke SPF. My sme takýto zoznam s konkrétnymi pozemkami, ktoré získala pani S. zverejnený nenašli. Preto sme sa na to opýtali SPF a právne oddelenie Generálneho riaditeľstva nám odpovedalo, že takýto zoznam sa aktualizuje 2x ročne. Ale, keďže SPF informáciami z neho "nedisponuje, preto nám ich zverejniť nemôže". To je fakt zaujímavé, prevádzkovateľ vlastnej web stránky nemá prístup k údajom na nej? Zákon o prístupe k informáciám je ozaj len zdrap papiera? Či inak: keď máte krytie, môžete ozaj všetko?

Kedy boli pozemky v katastrálnom území Kráľová pri Senci zaradené medzi vhodné pozemky na prevod? Boli ozaj zverejnené len na regionálnych pracoviskách SPF, kdesi na nástenke na treťom poschodí a podobnosť s „osvedčeným nástenkovým tendrom“ je náhodná?

Hlavnou otázkou však ostáva: Za aký čas po zverejnení zoznamu náhradných pozemkov, bol zaevidovaný v elektronickej podateľni prvý dopyt po náhrade a od koho? Ozaj sa štatistika vymkla z kontroly náhodnosti a zo všetkých možných, dlho čakajúcich reštituentov na náhradne „orgány“ sa štastena usmiala vždy len na toho jedného a stále len toho istého – pani S.? A to opakovane, počas pomaly dvoch rokov?!!!

 

Závery kontroly, keď kontrolujete sami seba

Súčasná nová ministerka pôdohospodárstva vyhlásila, že sama dozerala na výkon vnútornej kontroly na SPF, či pri určovaní pozemkov boli dodržané všetky požiadavky zákona a „skúmala, či na pozemkoch nie je verejnoprospešná stavba, že tam nie je cintorín ...“. A tipnite si výsledok: „zákon nebol porušený". Ide opäť len o zámernú polovičnú pravdu?

Zákon totiž nehovorí o zákaze prevodov pozemkov pod „verejno-prospešnými“ stavbami, ale o zákaze prevodov pozemkov, ktoré boli zastavané, alebo „boli určené iným orgánom štátnej správy na výstavbu“. A takým určením bol napríklad súhlas Ministerstva dopravy s vybudovaním a prevádzkovaním letiska Králová už z roku 1999! A toto letisko bolo riadne vybudované a je doteraz prevádzkované ako súčasť dopravnej infraštruktúry štátu. Teda by mohlo splniť aj označenie verejno-prospešná stavba, keď by sme vedeli, ako si tento pojem generálna riaditeľka SPF vykladá. Ozaj, ako mohli jej úradníci na stavbu letiska zabudnúť? Keď je to explicitne uvedené ešte aj v Nájomnej zmluve medzi SPF a Pilot Clubom z roku 2001 a to hneď v jej druhom odstavci! 

 

Postupník, či oprávnená osoba - reštituent, nie je to jedno?

Mimochodom, viac krát ste p. ministerka v relácii povedala, že postupník si vyberal náhradné pozemky sám. Dalo by sa to považovať za omyl zo stresov pred kamerami, veď vieme, že zákon vyžaduje, aby SPF vo veci náhradných pozemkov konal s oprávnenými osobami, teda reštituentmi. Mohli ste mať asi na mysli reštituentov. No keď ste to viac krát zopakovali a doplnili ešte aj vetou, veď „postupník si vybral náhradný pozemok sám“, to nám dáva už istotu, že sa o zrejmú chybu „v písaní, či počítaní“ asi nejedná.

A toto je snáď najpodstatnejší prvok v zlyhaní vedenia SPF. Ozaj nechali postupníkov behať po fonde a hľadať posledné voľné štátne pozemky? A hneď o ne, ako o vhodné na prevod, aj požiadať? A čo je na tom absolútne protiprávne je to, že postupník na toto nemá zákonné právo. Žiadne splnomocnenie od reštituentov ho nemôže nahradiť!

Lebo previesť svoje práva k pozemku môže reštituent až vtedy, „ak je dohodnutý náhradný pozemok“ - citát zo zákona. Až potom! A to konkrétne ku každému jednému, konkrétnemu pozemku! Právo totiž nepripúšťa možnosť predať, či previesť vec na iného, ak ju ešte nevlastníte! Alebo na ktorú nemáte aspoň právnu dohodu, že ju budete vlastniť. Takýto úkon je od počiatku absolútne neplatný a teda aj všetky následné zmluvy.

 

Vec uzavretá

Tu sa dostávame k záverečnému nepravdivému tvrdeniu p. ministerky. Postúpenie pozemkov zo štátu na tretie osoby nie je uzavreté a nie je pravda, že SPF už v danej veci nemôže nič konať, citujeme „revidovať zmluvy sa už nedá“. Keď je niečo uzavreté v rozpore so zákonom, je to absolútne neplatné, a teda od počiatku sa na to pozerá, ako keby to nebolo vykonané. O tom však už musí rozhodnúť súd.

V apríli 2016 sa po roku konečne začne pojednávať na súde Bratislava III o nezákonnosti prevodov pozemkov v k.ú. Kráľová pri Senci, na ktorých je prevádzkované Letisko Kráľová. Jeho prevádzkovateľ musí žalovať Slovenskú republiku, že úradníci SPF porušili zákon, keď za vhodné pozemky na prevod určili letiskom zastavané pozemky. Je absurdné, že súkromná organizácia musí ochraňovať záujmy štátu pred ním samým (presnejšie pred jeho výkonnými úradníkmi) a dožadovať sa dodržiavania práva. Uhádnite, čo bude tvrdiť žalovaná strana - SPF, krytá výsledkami „vlastnej nezávislej" kontroly! 

- tento blog je na pokračovanie -

 

Dnes je teda na Vás, pani ministerka, či budete konať v prospech Slovenskej republiky, ako ste na to práve prisahali, alebo môžme sa tešiť na ďalšie Vaše husárske kúsky?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?